Wioślarstwo jest jedną z najstarszych dyscyplin sportowych, zaliczane do grupy sportów wodnych. Często jest mylone z kajakarstwem. mimo widocznych różnic, które można zaobserwować gołym okiem. Kajakarz płynie przodem do kierunku poruszania (na kajaku), natomiast wioślarz usadowiony jest tyłem do kierunku przemieszczania (w łodzi wioślarskiej), siedząc na ruchomym wózku (siodełku) wiosłuje wiosłami w wodzie, które są osadzone na dulkach łączących się z odsadniami i przymocowanymi na sztywno do burty łodzi. Podczas wiosłowania zawodnik porusza się na wózku po szynach wzdłuż łodzi w przód i tył . Dzięki sile mięśni nóg, rąk oraz tułowia, wioślarz przy pomocy wioseł wprawia w ruch łódź wioślarską .
Zawody rozgrywane przez wioślarzy nazywamy regatami. Zespół składający się z zawodników pływających na łodzi nazywamy osadą. Wyścigi osad na regatach rozgrywane są na dystansach 2000m i 8000m (wyjątek stanowi dystans dla grupy młodzików tj. 1500m).
W wioślarstwie wyróżniamy następujące konkurencje: w wiosłach krótkich(wioślarz wiosłuje dwoma wiosłami symetrycznie rozłożonymi po obu stronach łodzi)
w wiosłach długich (wioślarz wiosłuje jednym wiosłem )
W kilku w/w konkurencjach występuje razem z wioślarzami sternik, który odgrywa ważną rolę w kierowaniu łodzią wioślarską. On jako jedyny usadowiony jest twarzą do kierunku poruszania łodzi. Zadaniem jego jest nadawanie odpowiedniego tempa wiosłowania osady oraz jej utrzymywanie w torze regatowym.
Inne informacje dotyczące teorii wioślarstwa znajdziesz na stronie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.