|Powrót |
Materiał pochodzi z monografii klubu KW Gopło Kruszwica . Za zgodą prezesa KW Gopło Kruszwica Stefana Janeczka

KLUB WIOŚLARSKI GOPŁO W LATACH 1945-1989

Wiosną 1945 roku, po wyzwoleniu ziemi kujawskiej i zaprzesta­niu działań wojennych na tym terenie, życie sportowe w Kruszwicy zwią­zane ze sportem wioślarskim zaczęło nabierać właściwego tempa rozwoju. Grupa działaczy wioślarskich w składzie R. Tejkowski, Cz. Jankowski, R. Uklejewski, F. Kapuściński, E. Kowalski, St. Cofta, St. Bączkowski, M. Głowacki, Ed. Schmude zdołała odzyskać, zniszczony przez działania wojenne, tabor pływający i rozpocząć prawidłową działalność sportową klubu wioślarskiego.

Już w maju 1945 r. Zarząd Klubu z prezesem Tejkowskim na czele przygotował uroczystości związane z przyjęciem przyrzeczenia od 27 wiosłujących członków klubu i pierwszej poważnej imprezy wioślarskiej, jaką zawsze była uroczystość organizowana w dniu 23 czerwca związana z obchodami „ Nocy Świętojańskiej", będącej niejako świętem klubowym. Wszyscy członkowie klubu, zarówno zawodnicy jak i członkowie Zarządu oraz sympatycy klubu złożyli uroczyste przyrzeczenie: „Przyrzekam uroczyście, że świadom celu, odpowiedzialności i obowiązków, podejmują czynny udział w zaszczytnym zadaniu przygo­towania wioślarskiego, że przestrzegać będę wszystkich przepisów treningu regatowego, poniosę chętnie wszelkie trudy i złożę wszelkie siły i wszelką dobrą wolę, aby czynem formą i zachowaniem przysporzyć chwaty dla mojego klubu i wioślarstwa polskiego. Na to przyrzeczenie daję słowo honoru ". Przyrzeczenie odebrał Jan Sobecki, przedstawiciel PZTW, a złożyło je 27 osób. Po uroczystościach związanych z rozpoczęciem powojennej reaktywacji klubu wioślarskiego postanowiono wysłać najlepszych zawodników na pierwsze po wojnie regaty o Mistrzostwo Polski (MP), które odbyły się 12 sierpnia 1945 r. na Brdyujsciu w Łęgnowie - dzielnicy Bydgoszczy. Mistrzostwa połączone były z zawodami kajakowymi, a drużynowym zwycięzcą została ekipa Bydgoszczy (144 pkt.), przed prezentacjami Kalisza (61 pkt.), Krakowa(35 pkt.), Kruszwicy (14 pkt.) i Barcina (7 pkt.).

Rok 1946

Zarząd klubu usilnie pracował nad naprawą i pozyskaniem nowego sprzętu dla zawodników trenujących wioślarstwo. Postanowiono także o tym, aby osady kruszwickie brały udział w regatach krajowych w Bydgoszczy, Włocławku i Poznaniu. Podczas jubileuszowych regat zorganizowanych przez BTW w Bydgoszczy, zawodnicy startujący w czterech osadach kruszwickich zajęli zespołowo trzecie miejsce, co było niewątpliwym sukcesem odrodzonego KW Gopło z Kruszwicy.

Dnia 4 sierpnia 1946 r. wznowiono tradycyjne regaty międzyklubowe w Kruszwicy, w których uczestniczyło wiele załóg męskich i żeńskich. Wielką formę potwierdzili miejscowi wioślarze. Czwórka półwyścigowa ( bez ograniczeń) w składzie T. Krężelewski, J. Nadzieja (późniejszy trener), Z. Knoll, U. Krężelewski i St. Majewski zajęła I miejsce. Swój wyścig wygrała także czwórka półwyścigowa do 18 lat w składzie St. Kornacki, St. Nowak, J. Andryszak, J. Głowacki i sternik N. Billert. Po raz trzeci na najwyższym podium stanęła kolejna kruszwicka osada, rywalizująca w wyścigu czwórek półwyścigowych ze sternikiem w składzie U. Krężelewski, J. Nadzieja, Z. Knoll, H. Cerkaski i sternik N. Billert. Do czołówki wioślarzy kruszwickich w tych pierwszych powojennych latach należał także Ireneusz Janeczek, który później zaczął jednak uprawiać piłkę nożną. Jest on ojcem obecnego Prezesa Stefana i dziadkiem Krzysztofa - obecnego zawodnika KW Gopło.

Rok 1947

W lipcu reprezentanci kruszwickiego klubu wzięli udział w regatach o nagrodę gazety „Ziemia Pomorska" w Bydgoszczy, gdzie w licz­nie obsadzonych zawodach wioślarskich zajęli wysokie czwarte miejsce z dorobkiem 8,5 pkt. Podczas rozgrywania XXXIII MP w Bydgoszczy wioślarze kruszwicy także odnieśli sukcesy. Czwórka półwyścigowa ze sternikiem (do 18 lat) w składzie St. Kornacki, G. Kołtuński, J. Głowacki Ireneusz Janeczek i st N. Billert zajęła drugie miejsce. Srebrny medal wywalczyła także czwórka półwyścigowa seniorów w składzie T. Krężelewski, J. Nadzieja, Z. Knoll i Cz. Roszak. Największy jednak sukces na tych regatach odniosła ósemka kl. II w składzie T. Krężelewski, J. Nadzieja, St. Majew­ski, Z. Knoll, J. Głowacki, H. Hałas, Cz. Roszak, Fr. Wawrowski i st. N. Billert, która wywalczyła złoty medal. Na jedenaście liczących się w Polsce klubów, a biorących udział w tych mistrzostwach, zespół kruszwicki zajął wysokie piąte miejsce z dorobkiem 60-ciu punktów.

Rok 1948

W tym roku wioślarze kruszwiccy uczestniczyli w kilku regatach krajowych w różnych miastach, plasując się przeważnie w środku uczestniczących wyścigów. Najważniejszą jednak imprezą w tego roku były XXIV Mistrzostwa Polski, rozgrywane po raz kolejny w podbydgoskim Łęgnowie. Tytuł drużynowego MP wywalczyli wioślarze BTW Bydgoszcz z dorobkiem 232 pkt., a zawodnicy KW Kruszwica zajęli piąte miejsce z dorobkiem 40 pkt. na 12 startujących klubów polskich, a więc wcale nienajgorszej, jak na tak mały ośrodek wioślarski.

Rok 1949

W tym roku wioślarze kruszwiccy uczestniczyli także w szeregu imprezach wioślarskich w kraju. Na początku sezonu młodzi wioślarze KW Gopło uczestniczyli w regatach warszawskiego Ogniwa, gdzie odnieśli cztery zwycięstwa. W dniu 17 lipca w Kruszwicy zorganizowano wielkie ogólnopolskie regaty wioślarskie z udziałem ponad dwustu wioślarzy z całej Polski. W regatach tych najczęściej zwycięstwa odnosiły osady BTW Bydgoszcz i KW Gopło Kruszwica. W dniach 6-8 sierpnia rozegrano w Brdyujściu kolejne XXV już MP z udziałem ponad 400 wioślarzy z 18 klubów polskich. W mistrzostwach tych KW Gopło z Kruszwicy zanotował swój największy dotychczasowy sukces, gdyż żeńska czwórka ze sternikiem zdobyła dla barw kruszwickiego klubu pierwszy w swej historii złoty medal i pierwszy tytuł Mistrza Polski. Pły­nęły one w składzie: Janina Czarniak, Urszula Kilińska, Teresa Zielińska, Anna Robotnikowska i sternik Janina Wesołowska. Ten sukces sportowy kruszwickich wioślarek stał się magnesem przyciągającym młodych ludzi do klubu i wielką zachętą do uprawiania wioślarstwa przez Kruszwiczan oraz podniesienia rangi znaczenia klubu.

Rok 1950

Wiosną tego roku nastąpiła reorganizacja polskiego sportu, która nie ominęła także i klubu w Kruszwicy. Zlikwidowano autonomię klubu. W maju zlikwidowano klub wioślarki, a z połączenia KS Piast i KW Gopło utworzono nowy KS o nazwie „Związkowiec" z wiodącą sekcją wioślarską i sekcją tenisa stołowego, który wszedł do Federacji Unia. Prezesem nowego klubu został Michał Głowacki, a wiceprezesami Stefan Majewski i Edmund Barałkiewicz. Opiekę nad nowym klubem prze­jęła miejscowa cukrownia. W tym czasie klub zakupił kilka nowych łodzi, bardziej nowoczesnych, które umożliwiły osiąganie lepszych wyników podczas startów w regatach wioślarskich. W tym roku podczas mistrzostw Polski juniorów (MPJ) klubowa czwórka ze sternikiem, w składzie: W. Jackowski, Fr. Jezierski, L. Błaszak, J. Wajer i st. Z. Spieler zdobyła srebrny medal i tytuł wicemistrzowski. Na mistrzostwach Polski seniorów A. Koperski z Teodorem Kocerką z AZS Szczecin wywalczyli także srebrny medal w dwójkach podwójnych. W tych latach pływającym trenerem był Jan Nadzieja.

Rok 1951

W kruszwickim klubie Unia działało kilka sekcji, ale najsilniejszą i najliczniejszą była sekcja wioślarska, nadająca zdecydowany ton innym sekcjom. W dniu 1 lipca w Bydgoszczy rozegrano wioślarskie mistrzostwa okręgu z udziałem 350 wioślarzy. Zwyciężyli zawodnicy BTW Bydgoszcz przed Kolejarzem Bydgoszcz oraz wioślarzami z Kruszwicy. Na roze­granych we wrześniu mistrzostwach Polski juniorów czwórka ze sternikiem kruszwickiej Unii w składzie Fr. Bagrowski, J. Jankowski, J. Słowikowski, Cz. Błaszak i st. Z. Spieler wywalczyła złoty medal i tytuł mistrzowski. Medal srebrny przypadł czwórce ze sternikiem kobiet w składzie T. Zielińska, U. Kilińska, S. Matuszewska, K. Wawrowska i st. Z. Zachwieją

Rok 1952

Praca trenera J. Nadziej i przynosiła nowe sukcesy. Poprawiła się dyscyplina sportowa w klubie, prowadzono regularne treningi. Zdecydowanie poprawiła się także współpraca pomiędzy zawodnikami, zarządem Klubu oraz działaczami sportowymi. Wioślarze kruszwiccy uczestniczyli w regatach w Gdańsku, Poznaniu i Bydgoszczy, będąc każdorazowo na czołowych miejscach w poszczególnych wyścigach osad wioślarskich.

W dniach 7-8 sierpnia 1952r. na Gople w Kruszwicy zostały przeprowadzone Ogólnopolskie Regaty Eliminacyjne przed Festiwalem Młodzieży w Berlinie oraz przed czwórmeczem wioślarskim Polska- Cze­chy - Rumunia i Węgry z udziałem ponad 350 wioślarzy. Było to uznanie PZTW dla działaczy Kruszwickiego KW za wielką pracę włożoną w szkolenie wioślarzy i ich wkład w rozwój polskiego wioślarstwa. Na tych regatach zawodnicy kruszwiccy zaprezentowali się całkiem nieźle. W wyścigu jedynek klasy drugiej Cz. Roszak zajął pierwsze miejsce. Złoty medal wywalczyła także czwórka ze sternikiem juniorów w składzie F. Bagrowski, J. Jankowski, J. Słowikowski, Cz. Błaszak i st. Z. Spieler. W tym też roku nastąpiła ponowna reorganizacja sportu, która nie ominęła także kruszwickiego sportu. Większość działających (chociaż słabo) sekcji będących pod patronatem kruszwickiej cukrowni przeszła do pionu Spójni, natomiast sekcja wioślarska i tenisa stołowego pozostały przy Unii. Podczas mistrzostw Polski w Poznaniu czwórka ze sternikiem juniorów w składzie H. Siński, St. Pruczkowski, Fr. Bąkowski, M. Gili i st. R. Szałkowski zdobyła złoty medal i tytuł mistrzowski.

Rok 1953.

Wioślarze kruszwiccy na regatach w Gdańsku zdobyli „Puchar Bałtyku". Bieg główny ósemek wygrali wioślarze z Kruszwicy płynąc w składzie: Cz. Bagrowski, Cz. Błaszak, I. Jańczak Cz. Kaczorowski, St. Kornacki, A. Pruszkowski, I. Skonieczka, E. Szymczaki st. Z. Spie­ler. Na mistrzostwach Okręgu zwyciężyli wioślarze OWKS Bydgoszcz, a kruszwicka Unia zajęła trzecie miejsce. Podczas wioślarskich mistrzostw

Rok 1954

Sezon wioślarski rozpoczęto w Kruszwicy wielkimi regatami ogólnopolskimi, poprzedzonymi uroczystym otwarciem sezonu, wciągnięciem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu. W regatach dobrze zaprezento­wały się czwórki juniorów (H. Siński, M. Gili, F. Bąkowski, Ł. Śmigielski i st. Z. Betłakowski) i seniorów (St. Pruczkowski, Z. Włódniak, J. Skonieczka, Mikołajczak i st. Z. Spieler). W dwójce kobiet wygrały Kaszakówna i Gajewska. W dniach 21 -22 lipca rozegrano w Kruszwicy Akademickie MP, w których wzięło udział ponad 200 wioślarzy. Zespołowo zwyciężyli zawodnicy Krakowa, przed Bydgoszczą, Poznaniem i Warszawą. Największy jednak zaszczyt działaczy kruszwickiego sportu spotkał za sprawą powierzenia im organizacji, na przełomie lipca i sierpnia na Gople Wioślarskich Mistrzostw Polski. Do mistrzostw zgłosiło się początkowo 650 zawodników z 30 sekcji wioślarskich w kraju. W mistrzostwach wzięło udział jednak ponad 1000 wioślarzy i 269 osad, a więc był to absolutny rekord. Fakt ten zmusił gospodarzy do przeprowadzenia wcześniej eliminacji. Podczas mistrzostw tryumf odniosła osada kruszwickiej Unii, która w składzie F. Bąkowski, M. Gili, St. Pruczkowski, H. Siński i st. R. Szałkowski w czwórce ze sternikiem juniorów zdobyła tytuł mistrzowski i złoty medal. Bydgoska prasa opisała ten fakt w ten sposób: „Trudno opisać entuzjazm zebranej publiczności, kiedy na ostatnich metrach wyścigu do trzech prowadzących osad walczących o pierwszeństwo, nagle zbliżyła się kruszwicka Unia, i krótkimi, szybkimi uderzeniami wioseł mijała walczące osady i pierwsza wpadła na metę w bardzo dobrym czasie 5:39,2 min". To musiał być rzeczywiście emocjonujący wyścig, jakże skuteczny i wspaniały dla wioślarzy z Kruszwicy. To nie cały sukces gospodarzy. Czwórka wagi lekkiej kl. II mężczyzn zdobyła medal srebrny, a dwójka mężczyzn kl. II wywalczyła me­dal brązowy. W klasyfikacji ogólnej mistrzostw zwyciężyli wioślarze AZS Kraków przed AZS Bydgoszcz, Kolejarzem Bydgoszcz a Kruszwicka Unia zajęła wśród kół sportowych wysokie 13 miejsce, co było niewąt­pliwym sukcesem miejscowych wioślarzy.

Rok 1955

Z nastaniem nowego roku nastąpiła reorganizacja w polskim sporcie. Powstało Zrzeszenie Sparta, do którego wstąpiła kruszwicka Unia, a nowym prezesem klubu został Stanisław Mikołajczak. Kruszwicki klub wioślarski po raz drugi w swojej historii został organizatorem kolejnych XXIX już Mistrzostw Polski. Wcześniej roze­grano w Kruszwicy Ogólnopolskie Regaty Wioślarskie będące regatami Centralnymi PZTW. Oprócz tego w Brdy ujściu zorganizowano Mistrzostwa Województwa, podczas których wioślarze z Kruszwicy zajęli wysoką, trzecią pozycję, ulegając jedynie Stali i AZS-owi Bydgoszcz. Na regatach o Puchar Bałtyku w Gdańsku ósemka n klasy juniorów z Krusz­wicy zajęła pierwsze miejsce.• 22 lipca rozpoczęły się nad Gopłem czterodniowe MP w wioślar­stwie z udziałem ponad 600 zawodników reprezentujących 33 sekcje wioślarskie z całej Polski. Mistrzostwa te zakończyły się zwycięstwem AZS Wrocław przed CWKS Bydgoszcz. Wioślarze z Kruszwicy uczestniczyli w kilku wyścigach finałowych, ale nie zdołali wywalczyć miejsca na podium.

Rok 1956

W tym roku kruszwicki klub pośrednio uczestniczył w wielkim sukcesie sportowym. Oto wychowanka klubu, Sabina Matuszewska, trenująca od pewnego czasu w KKW Bydgoszcz, wraz z nowymi koleżankami zdobyła dla Polski srebrny medal Mistrzostw Europy w czwórce ze sternikiem podczas zawodów mistrzowskich w Bied w Jugosławii. W lutym 1956r. doszło do zespolenia sekcji wioślarskiej w Kruszwicy z sekcjami sportów lądowych. Wszystkie sekcje włączono do ZS Sparta przy cukrowni w Kruszwicy i wybrano nowy Zarząd w składzie Stanisław Mikołajczak - prezes Alfons Lewandowski, Stefan Majewski i Michał Głowacki wiceprezesi, Jerzy Wajer sekretarz i Leon Sobczak skarbnik. W czerwcu na Gople w Kruszwicy zorganizowano eliminacje do Mistrzostw Polski. W lipcu rozegrano Mistrzostwa Pomorza, podczas których Kruszwica zajęła VI miejsce. W lipcu rozegrano w Kruszwicy Akademickie MP, które wygrali wioślarze z Wrocławia. Na początku sierpnia na Gople w Kruszwicy odbyły się jubile­uszowe XXX MP będące sprawdzianem polskiej czołówki wioślarskiej, w których uczestniczyło 560 wioślarek i wioślarzy w 140 osadach wio­ślarskich. Poziom mistrzostw został przez przedstawicieli PZTW oceniony jako wysoki. Wysoko także oceniono organizację. W punktacji ogólnej zwyciężył AZS Wrocław przed OWKS Bydgoszcz i AZS Warszawa. Zawodnicy kruszwiccy nie zanotowali sukcesów sportowych, choć miejscowe osady pływały w półfinałach i finałach. W końcu tegoż roku kruszwicką Spójnię przekształcono w Terenowe Koło Sportowe SPARTA- GOPŁO w Kruszwicy.

Rok 1957

W kwietniu tegoż roku został reaktywowany Klub poprzez przejęcie dawnej nazwy Klubu Wioślarskiego GOPŁO, chociaż organizacyjnie nadal należał on do Federacji Sportowej Sparta. Dnia 25 marca na Jeziorze Gopło w Kruszwicy rozegrano Mi­strzostwa Pomorza, podczas których Jan Lewandowski zdobył tytuł mistrzowski w jedynkach. W pucharze Bałtyku w Gdańsku zdobyto dwa złote medale w jedynkach i czwórkach wagi lekkiej. Latem działacze z Kruszwicy zorganizowali kolejne mistrzostwa Polski seniorów i juniorów, w których uczestniczyło ponad 500 zawodniczek i za­wodników. Wielki sukces w nich odnieśli kruszwiccy juniorzy. Urszula Chojnacka w jedynkach juniorek i Jan Lewandowski w jedynkach juniorów zdobyli złote medale i tytuły mistrzowskie. Gospodarzom przypadł także w udziale trzeci złoty medal. Otóż J. Lewandowski z A. Nowaczykiem z BTW Bydgoszcz wygrał finałowy wyścig dwójek podwójnych zdobywając swój drugi medal podczas tych mistrzostw. Natomiast U. Chojnacka wywalczyła srebrny medal w wyścigu dwójek podwójnych juniorek z M. Gwizdałąz Opola Ogólnie zawodnicy Gopła zostali sklasyfikowani na wysokim VIII miejscu W końcu sierpnia zorganizowano w Kruszwicy kolejne wielkie regaty, tym razem niejako dla rezerw wioślarskich pod nazwą „Szukamy Olimpijczyków", w których wzięło udział ponad 200 wioślarzy reprezentujących zaplecze polskiego wioślarstwa, gdyż reprezentowali oni klasę II i III juniorek i juniorów. Kilku wioślarzy kruszwickich uplasowało się na czołowych miejscach w poszczególnych wyścigach, a klasą dla siebie byli ponownie U. Chojnacka i J. Lewandowski oraz dwójka podwójna chłopców. Wysoką lokatę zajął na koniec sezonu klub kruszwicki, który sklasyfikowano za całokształt osiągnięć sportowych w tym roku na XII miejscu, na zarejestrowanych 60 sekcji wioślarskich w PZTW. Było to zasługą wytężonej pracy samych zawodników, ich trenera Jana Nadzieji, ale również całego Zarządu Klubu z kierownikiem sekcji Stefanem Majewskim.

Rok 1958

Sekcja wioślarska kruszwickiego klubu pracowała na pełnych obrotach. Świadczyła o tym dobra postawa wioślarzy podczas mistrzostw Okręgu, gdzie osady kruszwickie przepływały przeważnie na miejscach medalowych. W czerwcu w Gdańsku na Pucharze Bałtyku wywalczono pięć tytułów mistrzowskich. Mirosława Madajewska wygrała wyścig juniorskich jedynek, podobnie jak Jan Lewandowski wyścig juniorskich jedynek klasy pierwszej, Alfons Pruczkowski wygrał wyścigi jedynek juniorskich kl. II i III oraz dwójka podwójna juniorów kl. II w składzie Jan Lewandowski i Alfons Pruczkowski. Najważniejszą imprezą w tym roku były dla wioślarzy z Kruszwicy mistrzostwa Polski rozegrane na poznańskiej Malcie. Tam też odniesiono sukcesy. Złoty medal w skifie jedynek wywalczyła Mirosława Madajewska. Złoty medal wywalczył także Czesław Błaszak w jedynkach wagi lekkiej kl. II oraz dwójka podwójna juniorek M. Madajewska J. Rucińska. W tym roku trenowało w klubie 35 osób pod okiem JanaNadzieji (seniorzy) i Franciszka Bagrowskiego (juniorzy).

Rok 1959

Sekcja wioślarska borykała się z wieloma problemami. Były to ciągłe braki finansowe na sprzęt i wyjazdy, brak sali gimnastycznej do treningów zimowych oraz konieczność naprawy pomostów i baraku, w którym składowano łodzie. Z pomocą klubowi przyszło Prezydium Rady Narodowej w Kruszwicy, udostępniając zawodnikom barak służący jako sala gimnastyczna do treningów oraz jako świetlica dla sekcji lądowych. Sekcja wioślarska rozpoczęła w tym roku swoje starty w maju podczas regat eliminacyjnych w Kruszwicy, w których zawodnicy miejscowi zajęli szereg czołowych lokat. Podczas mistrzostw Województwa w Bydgoszczy M. Madajewska wygrała wyścig juniorskich jedynek. W lipcu na mistrzostwach Polski w Poznaniu wicemistrzostwo kraju w wyścigu juniorskich jedynek wywalczyła M. Madajewska. W osadzie dwójki podwójnej wraz z koleżanką klubową M. Madajewska i Irena Hałas zdobyły złoty medal. Drugi złoty krążek podczas tych mistrzostw wywalczył Czesław Błaszak, który zwyciężył w wyścigu wagi lekkiej. Na czołowych pozycjach przypływali kruszwiccy wioślarze podczas regat w Grudziądzu, Toruniu i Poznaniu. Podsumowując cały sezon wioślarski tego roku można stwierdzić, iż na różnego rodzaju regatach wioślarskich osady kruszwickie zajęły 32 pierwsze miejsca oraz szereg drugich i trzecich lokat, i to zarówno w kategoriach seniorskich jak i juniorskich.

Rok 1960

Był to rok, w którym rozpoczęto obchody jubileuszu 50-lecia dzia­łalności Klubu Wioślarskiego Gopło w Kruszwicy. W maju podczas rozgrywania Centralnych Regat w Kruszwicy osady miejscowe czwórki i ósemki juniorek oraz czwórka juniorów zajęły pierwsze miejsca, natomiast Jadwiga Rucińska w jedynce juniorek wywalczyła srebrny medal. Na regatach o mistrzostwo Bydgoszczy jedynka juniorów oraz dwójka i czwórka juniorek wywalczyła pierwsze miejsca. Ogólnie na tych regatach na 25 startujących sekcji i wioślarskich wioślarze Gopła zajęli trzecie miejsce. Podczas mistrzostw okręgu rozegranych w Bydgoszczy osady kruszwickie zdobyły cztery tytuły mistrzowskie oraz kilka drugich i trzecich miejsc. Na tradycyjnych regatach w Gdańsku „O Puchar Bałtyku" kruszwiczanie zajęli cztery pierwsze miejsca - czwórki juniorek i juniorów, jedynka juniorek i ósemka juniorek, a Jadwiga Rucińska została uznana najlepszą juniorką, zdobywając piękny puchar. W lipcu na międzynarodowych regatach w Poznaniu załogi kruszwickiego klubu uczestniczące w wyścigach osad krajowych zajęły pięć pierwszych miejsc, a ósemka klubowa została zakwalifikowana na obóz kadry narodowej do Wałcza. Podczas rozegranych w końcu lipca mistrzostw Polski w Bydgoszczy pięć kruszwickich osad wystąpiło w finałach. Ósemka dziewcząt w składzie Janina Molenda, Genowefa Wiśniewska, Zdzisława Dembowska, Maria Świtek, Czesława Dybicz, Irena Hałas, Czesława Książek, Czesława Borowska, sternik Zofia Mikołajczak trenowane przez Kazimierza Adelskiego zdobyły złoty medal i tytuł mistrzowski. Nato­miast czwórka ze sternikiem juniorek Czesława Dybicz, Zdzisława Dembowska, Genowefa Wiśniewska, Maria Świtek i st. Zofia Mikołajczak wywalczyła medal srebrny i tytuł wicemistrzowski. W tym też roku za osiągnięcia sportowe oraz całokształt pracy treningowej i wychowawczej w Kruszwicy prowadzonej w KW Gopło, klub został odznaczony przez władze Federacji Sportowej SPARTA wspaniałym pucharem.

Rok 1961

Obserwując sukcesy sportowe w wioślarstwie kruszwickim, władze wioślarskie PZTW oraz władze centralne sportu polskiego wysoko ceniły działalność sportową KW Gopło w Kruszwicy. Zaproponowano władzom klubu zorganizowanie Centralnych Regat Wioślarskich tzw. Otwarcia Sezonu połączonych z obchodami 50-lecia działalności klubu przypadającymi na maj 1961r. Praktycznie cały ten rok był poświęcony jubileuszowi działalności sportowej kruszwickiego klubu. Klub bowiem był ogólnie sklasyfiko­wany na ósmym miejscu wśród 60 sekcji wioślarskich działających w Polsce. Powołano Komitet Organizacyjny z inż. Janem Sochackim - dyrektorem Cukrowni Kruszwica na czele. Główne uroczystości odbyły się w lipcu 1961r. Z okazji jubileuszu przewodniczący GKKFiT Włodzimierz Reczek przesłał telegram gratulacyjny do Zarządu Klubu wraz z dyplomami dla jego najbardziej aktywnych działaczy. Zawodnikom i działaczom wręczono także medale i pamiątkowe dyplomy. W ramach obchodów jubileuszowych rozegrano w Kruszwicy wielkie regaty wioślarskie będące jednocześnie mistrzostwami Centralnej Rady Związków Zawodowych, w których uczestniczyło ponad 500 zawodniczek i zawodników. Regaty wygrali wioślarze z BTW Bydgoszcz przed KW GOPŁO Kruszwica. Po obchodach jubileuszowych wioślarki kruszwickie ponownie zdobyły złoty medal mistrzostw Polski w osadzie ósemki juniorek w składzie J. Molenda, G. Wiśniewska, M. Świtek, C. Borowska, M. Sandecka, B. Molenda, I. Hałas, Z. Dembowska i st. Z. Mikołajczak. Był to wspaniały prezent młodych zawodniczek na jubileusz klubu.

Rok 1962

W nowym roku ta sama osada ósemka juniorek wywalczyła srebrny medal, natomiast czwórka z/s juniorek w składzie Janina Molenda, Genowefa Wiśniewska, Zdzisława Dembowska, Maria Świtek i st. Zofia Mikołajczak wywalczyła złoty medal i tytuł mistrzowski. Chłopcy trenujący w klubie nie chcieli być gorsi od dziewcząt i także postarali się o złoty medal dla klubu i tytuł mistrzowski w wyścigach juniorskich ósemek, a byli to: J. Wojtasik, St. Lewandowski, L. Skonieczka, St. Gań-czak, Cz. Habicht, J. Koziński, Cz. Kubiak, G. Berendt i st. Br. Superczyński. Złoty medal zdobyli także młodzicy w czwórce z/s - L. Zboralski, J. Zieliński, Bł. Śmiłowski, K. Kubaszewski, st. Ed. Świderski. Trenerem osad juniorskich był Franciszek Bagrowski. Za swoje dobre wyniki sportowe podczas mistrzostw Polski juniorów i młodzików kruszwickie osady dostąpiły zaszczytu wystąpienia w barwach narodowych podczas juniorskiego meczu Polski i NRD, gdzie zaprezentowały się całkiem dobrze. W tym też roku zmarł ceniony trener kruszwickiego klubu Jan Nadzieja.

Rok 1963

Klub pracował nadal uczestnicząc w szeregu regatach w różnych miastach Polski, a osady młodzieżowe meldowały się w na czołowych pozycjach w poszczególnych wyścigach. Do największych sukcesów klu­bowych tego roku należy zaliczyć ponownie zdobyty tytuł MP młodzi­ków przez czwórkę klubową L. Zboralski, J. Zieliński, Bł. Śmiłowski, K. Kubaszewski i st. Ed. Świderski.

Rok 1964

Oprócz regat regionalnych i towarzyskich wioślarze kruszwiccy uczestniczyli także w Pucharze Bałtyku i mistrzostwach Polski. Seniorzy nie zanotowali wielkich sukcesów sportowych. Natomiast ósemka klubowa młodzików podczas mistrzostw Polski w Bydgoszczy w składzie: L. Zboralski, J. Zieliński, Bł. Śmiłowski, K. Kubaszewski, L. Pierzyński, J. Pawlak, St. Woźniak, R. Dutkowski i st. Świderski zdobyła brązowy medal. Część tych zawodników płynąc w czwórce z/s na mistrzostwach CRZZ w Poznaniu wywalczyła medal srebrny.

Lata 1965-l969

W tych latach kilku zawodników odeszło do wojska Fr. Jezierski, L. Błaszak, J. Mróz, K. Adelski. Część z nich znalazło się w Bydgoszczy i nadal trenowało wioślarstwo w WKS Zawisza, kilku jednak na dobre rozstało się ze sportem. Było tak też z niektórymi, którzy po odbyciu służby wojskowej i powrocie do Kruszwicy, nie powrócili do czynnego sportu wioślarskiego. Kilka dziewcząt założyło rodziny i także zrezygnowały z uprawiania wioślarstwa. Klub działał jednak nadal szukając nowych amatorów sportu wioślarskiego, jednak aby młody zawodnik mógł pokazać się na torach regatowych w kraju, musi kilka lat przepracować pływając w klubie macierzystym, nabierając umiejętności wiosłowania i siły fizycznej. Do wszystkiego zatem potrzeba czasu, gdyż nigdy nikt z dnia na dzień nie stał się czołowym zawodnikiem w kraju. Zawodnicy rozpoczynający zatem pracę treningową w klubie brali udział w regatach regionalnych lub wojewódzkich, ale ich początkowe występy ograniczały się do startu w eliminacjach lub półfinałach, gdyż na finały i miejsca medalowe musieli trochę poczekać. Dlatego też w tym okresie większych sukcesów sportowych sekcja wioślarska kruszwickiego klubu nie zanotowała.

Lata 1970-l973

Sekcja uczestniczyła w kilku regatach w obsadzie krajowej, w mistrzostwach województwa, a na mistrzostwach Polski młodzików zanotowano pierwszy od kilku lat sukces w postaci zdobycia przez To­masza Gołębiowskiego srebrnego medalu i tytułu wicemistrza Polski. Trenerem jego był Czesław Kubiak. W roku następnym zdobył on na mistrzostwach Polski złoty medal w wyścigach wioślarskich jedynek, a sukces ten powtórzył za rok, jeszcze raz wygrywając wyścig jedynek już jako junior młodszy. Rok później musiał się zadowolić srebrnym medalem mistrzostw Polski również w kategorii juniora młodszego. To były jedyne sukcesy medalowe wioślarzy z Kruszwicy w tych latach.

Rok 1974

Tomasz Gołębiowski w kategorii juniora starszego ponownie został złotym medalistą mistrzostw Polski w wyścigach wioślarskich jedynek oraz srebrnym medalistą w wyścigach dwójek podwójnych wraz z J. Opasikiem z Gryfa Kamień Pomorski. Wkrótce przeszedł on do KS Dolmelu Wrocław, gdzie w 1977r. zakończył karierę sportową zdobywając na koniec srebrny medal mistrzostw Polski w dwójkach podwójnych.

Rok 1975 i 1976

Czołowymi wioślarzami w klubie w tym czasie byli Stefan Janeczek, Julian Zdyb, Zbigniew Widuła, Marek Jankowski, Roman Łuczak, Grzegorz Szymański, Piotr Stachowiak, Krzysztof Robotnikowski, Sła­womir Gańczak, Maciej Łysiak, Jolanta Szwagrowska, Dorota Pindel, Teresa Opasiki inni. Byli to młodzi zawodnicy pozostający pod opieką trenerską szkoleniowców Franciszka Bagrowskiego i Jana Mrożą. Zawodnicy Ci należeli do czołówki województwa bydgoskiego, a także byli widoczni na regatach ogólnopolskich występując często w wyścigach półfinałowych i finałowych na wielu torach regatowych w kraju Największymi sukcesami klubowymi w tym roku był złoty medal na mistrzostw Polski juniorów przez Stefana Janeczka i Juliana Zdyba w wyścigach dwójek podwójnych oraz medal srebrny Iwony Głuszak wywalczony w kategorii juniorek w wyścigach dwójek podwójnych wraz z koleżanką M. Riedel z Legii Chełmża. W roku następnym kruszwiccy wioślarze uczestniczyli w wielu regatach w kraju, jednak nie zanotowali miejsc medalowych na imprezach rangi mistrzowskiej, awansując jedynie kilkakrotnie do finałów.

Rok 1977

W tym roku kolejny medal, tym razem srebrny zdobyła dla barw Kruszwicy Iwona Głuszak podczas mistrzostw Polski juniorów w osadzie dwójki podwójnej płynąc razem z B. Pietrzyk z Bydgoskiego To­warzystwa Wioślarskiego.

Lata 1978-1988

Występy kruszwickich wioślarzy oraz plasowanie się ich w czołówkach poszczególnych wyścigów na różnego rodzaju regatach krajowych zwiastowały rychłe sukcesy w postaci medali na imprezach mistrzowskich. Wielki sukces zanotowała w tym roku osada kruszwickiego klubu podczas mistrzostw Polski juniorów w wyścigach dwójek bez sternika Marek Jankowski i Zbigniew Widuła zdobywając złoty medal i tytuł mistrza Polski. Ta osada dostąpiła zaszczytu reprezentowania barw narodowych podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Belgradzie, gdzie w gronie 23 osad zajęli wysokie szóste miejsce. Koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, to kryzys panujący w klubie. Zmarł wieloletni prezes Klubu Stefan Majewski. Nastąpiły częste, krótkotrwałe zmiany na stanowiskach prezesów - Jan Brauer, Szymon Owczarek, Ryszard Staszak i Jerzy Żurawicz. Z klubu odszedł na emeryturę długoletni trener Franciszek Bagrowski. Ubyło także wielu zawodników i działaczy klubu. Zawodnicy zostali bez trenera. Prezes J. Żurawicz chcąc ratować sytuację zdołał nakłonić zawodnika Dariusza Wiśniewskiego do pracy szkoleniowej z trenującymi wioślarzami. Ta praca trwała jednak stosunkowo krótko, gdyż Wiśniewski został powołany do wojska, i grupa 20 wioślarzy ponownie została bez trenera. Wówczas z pomocą przyszli wioślarze z OZTW w Bydgoszczy Stanisław Matuszewski i trener Jerzy Chodziński, którzy wraz z nowo pozyskanym instruktorem z Krakowa Andrzejem Skowrońskim i jego żoną Anną, rozpoczęli pracę szkoleniową z kruszwicką młodzieżą. Władze klubowe chciały aby Kruszwica ponownie była prężnym ośrodkiem sportów wodnych. W tej sytuacji rozpoczęto zakrój ona na szeroką skalę działalność na rzecz wioślarstwa. Zajęto się istniejącymi zawodnikami, zachęcono do treningów wielu uczniów szkoły podstawowej, w której utworzono koło wioślarskie. Prowadzono selekcję wyszukując najzdolniejszą młodzież do pracy w klubie wioślarskim. Na efekty pracy trzeba było jednak zaczekać kilka lat. Młodzież wioślarska intensywnie trenowała, ale początkowo efektów pracy widać nie było. Zawodnicy startowali na różnego rodzaju regatach, ale swoimi umiejętnościami niestety znacznie odbiegali od rywali z innych klubów. Mimo braku widocznych sukcesów sportowych już w roku 1985 Klub szykował się do obchodów 75-lecia swego istnienia, które przypadało na 1986 r. Najpierw zorganizowano w ramach Dni Kruszwicy liczne imprezy kulturalno-sportowe pod patronatem Klubu. Natomiast w czerwcu 1986 r. zorganizowano wielkie regaty wioślarskie o mistrzostwo województwa oraz o Puchar Gopła. W regatach wzięło udział 16 klubów i ponad 300 zawodniczek i zawodników. Rozegrano 32 wyścigi, a ostatecznie najlepszym zespołem w walce o Puchar Gopła okazali się wioślarze z KKW Bydgoszcz. ale Kruszwiczanie także odnieśli sukcesy sportowe. Po kilku latach zastoju i braku sukcesów sportowych miejscowi zawodnicy byli także widoczni, stając dwukrotnie na stopniach podium. Najpierw swój wyścig juniorów wygrała dwójka podwójna Z. Chmielewski, R. Stróżyk, a potem w jedynkach wagi lekkiej seniorów Mirosław Kuls w biegu otwartym zajął drugie miejsce. Udanie także wystartowała czwórka z/s chłopców - A. Marcinkowski, M. Śmigielski, E. Bąkowski, D. Muszyński i st. K. Zboralski, która zajęła wysokie czwarte miejsce. Na duże brawa zasłużyła także czwórka podwójna wioślarzy: Z. Chmielewski, R. Stróżyk, J. Mikołajczaki E. Bąkowski, która również zaprezentowała się bardzo dobrze. Parę tygodni po tych regatach dwójka podwójna młodzików Z. Chmielewski i R. Stróżyk /zdobyła w Kaliszu na mistrzostwach Polski młodzików srebrny medal. Rok później w Bydgoszczy podczas OSM czwórka podwójna juniorów w składzie Z. Chmielewski, R. Stróżyk, J. Mikołajczak i E. Bąkowski zajęła wysokie czwarte miejsce. Na tej samej OSM bracia Piotr i Krzysztof Murawscy w dwójce podwójnej zajęli VII miejsce. W roku następnym (1988) ta osada kruszwicką zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorów i została powołana do kadry narodowej juniorów. Bracia Murawscy na OSM w wyścigach dwójek podwójnych zajęli trzecie miejsce i zdobyli brązowy medal. Trenowani byli przez Andrzeja Skowrońskiego.

Rok 1989

Młodzi wioślarze z Kruszwicy należeli do czołówki wioślarskiej juniorów w kraju i byli powoływani do kadry narodowej. Zajęli także kilka razy czołowe miejsca na różnego rodzaju regatach odbywających się w różnych polskich miastach. W tym roku kończył się okres Polski Ludowej, kończyła się także pewna epoka, także w sporcie, choć przemiany w sporcie przechodziły mniej boleśnie niż w życiu społeczeństwa polskiego. Nadchodziły powoli pewne przemiany także w całej kulturze i życiu sportowym kraju. Kończyła się w zasadzie opiekuńcza rola państwa, opieka zakładów patronackich, finansowania sportu przez zakłady pracy i Urzędy Kultury Fizycznej. Kluby musiały zatem same zacząć szukać sponsorów i nowych źródeł utrzymania się, szukać sposobów na przetrwanie i zdobywanie pieniędzy na swóją działalność, na dalszą egzystencję i prawidłowe funkcjonowanie sportu



Januszek Robert @ 2010 Klub Wioślarski Gopło Kruszwica